Kochani, dostaję od Was wiele pytań jak wygląda Chrzest lub co zrobić w niektórych momentach podczas ceremonii w kościele. Przygotowałam specjalnie dla moich Par Młodych oraz nowych klientów, którzy zdecydowali się żebym to ja sfotografowała Chrzest małą ściągaweczkę. Wierzę, że przyda się 😊 Ceremonia Chrztu Świętego może różnić się w zależności od wyznania chrześcijańskiego oraz lokalnych tradycji. Poniżej przedstawiam ogólny opis typowej ceremonii chrztu w obrządku katolickim:

Przygotowanie:

Pierwszy krok to wybór daty przez rodziców. Zazwyczaj zaleca się rezerwację terminu Chrztu z odpowiednim wyprzedzeniem. Niektóre kościoły mogą wymagać kilku miesięcy lub nawet roku z góry, szczególnie jeśli istnieje duża konkurencja o terminy. Niektóre daty mogą być bardziej popularne ze względu na określone święta kościelne lub okresy liturgiczne. Na przykład, wiele rodzin preferuje chrzest w okolicach Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy.

Drugi krok to wybór chrzestnych lub świadków. Wiem, że teraz większość z Was zastanawia się o co chodzi. I czy przypadkiem nie pomyliłam chrztu z wesele. Nie pomyliłam kochani. Chrzestni zobowiązują się wspierać duchowo dziecko, które zostaje ochrzczone. W trakcie ceremonii chrztu składają ślubowanie, że będą pomagać w wychowaniu dziecka w wierzeniach i wartościach chrześcijańskich. W przypadku świadka w kontekście np. prawnym, główną zobowiązaniem jest udzielenie wiarygodnego zeznania lub potwierdzenie faktów. W kontekście religijnym, rola świadka jest ograniczona do bycia obecnym podczas ceremonii jako osoba potwierdzająca jej przebieg. Ja spotkałam się również, że świadkowie  mogą być tej samej płci a w przypadku chrzestnych ksiądz wymagał, żeby była chrzestna i chrzestny.

Ceremonia:

Ceremonia rozpoczyna się wejściem rodziców, chrzestnych i dziecka do kościoła. Rodzina i goście gromadzą się w nawie.

Na początku odbywa się liturgia słowa, podczas której czytane są fragmenty Pisma Świętego oraz wygłaszane są homilie, które mogą odnosić się do znaczenia chrztu.

Rodzice i chrzestni składają publiczne ślubowanie, że będą prowadzić dziecko w wierzeniu katolickim. Następnie wszyscy obecni wyznają wiarę, recytując Wyznanie Wiary.

Modlitwa egzorcyzmu i olej katechumenów: Duchowny modli się, aby dziecko zostało wyzwolone od grzechu pierworodnego, a następnie namaszcza dziecko olejem katechumenów.

I tu ważny moment! Dziecko jest chrzczone wodą święconą, która jest polewana na głowę dziecka lub dziecko jest zanurzane w wodzie, symbolizując tym samym oczyszczenie z grzechu i narodzenie się na nowo w Chrystusie.

Po chrzcie, kapłan namaszcza dziecko krzyżmem świętym, symbolizując przyjęcie darów Ducha Świętego.

Przyjęcie światła chrzcielnego: Ojciec chrzestny podchodzi do Paschalnej Świecy i odpala od niej gromnicę symbolizując światło Chrystusa.

Matka chrzestna wręcza dziecku białą szatkę.

W międzyczasie odśpiewuje się odpowiednie hymny, a kapłan prowadzi modlitwę powszechną, obejmującą intencje związane z chrztem.

Ceremonia kończy się błogosławieństwem końcowym i błogosławieństwem dla rodziców, chrzestnych i gości.

Szczegóły ceremonii mogą się różnić w zależności od lokalnych tradycji, obrządku i wyznania chrześcijańskiego. Mimo, że przeczytałeś ten artykuł, warto skonsultować się z duszpasterzem lub kapłanem prowadzącym ceremonię w danym kościele, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące przebiegu chrztu w danym miejscu.

Dziś przedstawiam Wam fantastyczną rodzinkę. Karolina i Kamil to kolejni super bohaterzy i rodzice na medal! Tradycyjnie zaczęliśmy od sesji w domu. Jak widzicie takie ubieranie wcale nie musi być nudne. Chrzest Święty odbył się w Radomiu w kościele MB Królowej Świata przy ulicy Grzybowskiej a przyjęcie w Halova przy 1905 Roku 21.