W ostatnim czasie mam wyjątkowo dużo telefonów i wiadomości, że chcecie rozwijać się w fotografii. Zadajecie mi pytanie od czego zacząć fotografowanie, jak przygotować się spaceru fotograficznego, jaki aparat kupić i jakie obiektywy.

Dobrym sposobem na tzw początek możesz zacząć od korzystania z aparatu w swoim telefonie. W dzisiejszych czasach telefony komórkowe oferują bardzo dobre aparaty, które pozwalają uzyskać wysokiej jakości zdjęcia. Możesz zacząć od eksperymentowania z różnymi ustawieniami i perspektywami, a następnie przenieść się na aparat cyfrowy, gdy będziesz gotowy na więcej zaawansowanych funkcji. Każda osoba jest inna i ma swoje własne tempo rozwoju, więc ważne jest, abyś rozwijał swoją pasję w tempie, który odpowiada Tobie i pozwala na czerpanie z niej przyjemności.

 

Oto 10 rad dla początkującego fotografa:

 

1. Zanim zaczniesz fotografować, poznaj swój aparat i jego funkcje. Przeczytaj instrukcję obsługi, zrozum, jak działa ekspozycja, przysłona, czas naświetlania, ISO i inne funkcje. Poznanie swojego aparatu pomoże Ci uzyskać lepsze zdjęcia i wykorzystać jego pełny potencjał.

2. Jak z każdą inną umiejętnością, regularne ćwiczenie pozwoli Ci poprawić swoje umiejętności fotograficzne. Ja nauczyłam się świetnie fotografować jako reportażysta w Gazecie, gdzie codziennie wychodziłam na spacer po mieście szukając tematów. Przynosiłam dziennie od 300 zdjęć do 8 tys. Ile to dało mi szans na zrobienie dobrych i złych zdjęć oraz pozwoliło na mozolną selekcję, która dziś nie przynosi mi żadnych problemów, co więcej z łatwością ja wykonuję i raczej bezbłędnie. Próbuj różnych technik, eksperymentuj z ustawieniami, testuj różne perspektywy i kompozycje. 

         

A tu widzicie kilka zdjęć z czasów mojej działalności w Gazecie. Nasze zdjęcia od razu leciały do agencji fotograficznej, dlatego zdjęcia nie mogły być niedoświetlone, zbyt ciemne lub ostre, one miały być dobre. 

3. Światło jest kluczowe dla uzyskania udanych zdjęć. Naucz się rozpoznawać różne rodzaje światła, np. miękkie, twarde, ciepłe czy zimne. Wykorzystaj to, aby uzyskać interesujące efekty na zdjęciach.

4. Kompozycja to sposób, w jaki elementy zdjęcia są ułożone w ramach kadru. Staraj się unikać centrowania obiektu, poszukuj ciekawych linii, form, kolorów i kontrastów. Pamiętaj o zasadach trzeciego i złotego podziału.

5. Szukaj inspiracji wśród prac innych fotografów, odwiedzaj wystawy fotograficzne, czytaj książki o fotografii i uczestnicz w warsztatach fotograficznych. W ten sposób będziesz mógł poznać nowe techniki i sposoby na robienie zdjęć, a także rozwijać swoją kreatywność i styl fotografowania.

Zostawiam Wam link do zagranicznej sesji zdjęciowej we Włoszech Nikoli i Dawida. Może się okazać, za ślub za granicą i sesje zdjęciowe za granicą to Twój konik a dzięki temu będziesz mógł rozwinąć skrzydła. 

6. Przed wychodzeniem na sesję fotograficzną zastanów się, co chcesz uwiecznić na zdjęciach i jak chcesz to zrobić. Warto mieć na uwadze warunki atmosferyczne, godzinę dnia oraz miejsce, gdzie będziesz fotografował. Dobrze zaplanowana sesja fotograficzna pozwoli Ci uzyskać lepsze efekty.

7. Fotografia wymaga cierpliwości. Nie zawsze udaje się uzyskać idealne zdjęcie za pierwszym razem. Pracuj z obiektywem, bądź gotowy na zmiany planu i nie przerywaj sesji zbyt szybko. Cierpliwość i wytrwałość są kluczowe dla uzyskania dobrych wyników.

8. Zawsze warto zdobywać nowe miejsca i poszukiwać ciekawych kadrowych ujęć. Szukaj inspiracji wśród natury, wśród ulic miasta, na plaży, w lesie czy na łące. Pogadaj z najbliższymi i zaplanuj z nimi sesję portretową.

9. Edytowanie zdjęć pozwala na ulepszanie i doskonalenie efektów. Nie bój się eksperymentować z kolorami, kontrastami i innymi ustawieniami. Edycja zdjęć pozwoli Ci też poeksperymentować, zrobić coś co raczej nie będzie nigdy dobre ale dzięki temu odkryjesz swoją drogę fotograficzną. A z czasem też znajdziesz swój własny styl obróbki zdjęć.

10. W fotografii ważne jest to, aby wyrażać siebie i swoją kreatywność. Nie bój się eksperymentować z niecodziennymi ujęciami, szukaj nowych perspektyw i inspiracji. W ten sposób będziesz mógł wypracować swój własny styl fotografowania, który będzie odróżniał Cię od innych fotografów. Będziesz odczuwał satysfakcję, kiedy Twoi potencjalni klienci z łatwością rozpoznają Twoje zdjęcia. Mam to szczęście, że odnalazłam swój styl dosyć wcześnie. Kolorowe zdjęcia, wąskie kadry, luźne ale klasyczne ujęcia tworzą mój wizerunek a zainteresowani poszukiwaniem fotografa, kiedy trafią do mnie, mają problem ze znalezieniem innego fotografa kiedy mam zajęty termin. 

   

Spaceruj! Szukaj! Uwolnij siebie!

W mieście jest wiele miejsc i obiektów, które warto uwiecznić na zdjęciach. Warto szukać inspiracji wokół siebie i patrzeć na miasto z różnych perspektyw, aby uzyskać oryginalne i interesujące kadry. Oto kilka sugestii, co warto fotografować w mieście:

Architektura miasta, zarówno nowoczesna jak i zabytkowa, może być bardzo malownicza i fotogeniczna. Zwróć uwagę na ciekawe kształty, formy, linie i kontrasty.

Uliczne krajobrazy miasta oferują wiele ciekawych krajobrazów, np. zatłoczone ulice, ruch samochodowy, tłumy ludzi, sklepy, kawiarnie i wiele innych. To doskonałe miejsce do fotografowania reportażowego i dokumentalnego.

Miasta to miejsca, gdzie możemy spotkać pełno ludzi o różnych charakterach i stylach życia. Można uwiecznić nie tylko przechodniów, ale również pracowników, artystów ulicznych, turystów czy mieszkańców.

Warto zwrócić uwagę na detale, np. ciekawe drzwi, okna, elewacje, litery, kafelki, które dodają uroku miejskim krajobrazom.

Choć miasta kojarzą się z betonem i asfaltem, to wcale nie oznacza, że nie można tam znaleźć pięknej zieleni. Warto uwiecznić parki, skwery, ogrody, fontanny, a nawet pojedyncze drzewa, które wprowadzają do miasta naturalny element.

Miasto oferuje wiele ciekawych efektów świetlnych, np. odbicia w szybach, nocne oświetlenie, światło latarni, które można wykorzystać do uzyskania ciekawych efektów na zdjęciach.

   

Jak przygotować się do spaceru fotograficznego w mieście?

Aby dokładnie przygotować się do spaceru fotograficznego, warto mieć ze sobą kilka podstawowych narzędzi i akcesoriów fotograficznych. Oto lista podstawowego sprzętu, który może Ci się przydać na spacerze fotograficznym:

Aparat fotograficzny

Oczywiście podstawowym narzędziem, jakie powinieneś mieć ze sobą na spacerze fotograficznym, jest aparat fotograficzny. Upewnij się, że Twój aparat jest naładowany, a w zestawie masz wystarczającą ilość baterii i pamięci na zdjęcia.

Obiektywy

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kilku różnych obiektywów, aby móc zrobić różnorodne zdjęcia. Na spacerze fotograficznym przydadzą się przede wszystkim obiektywy szerokokątne i standardowe, ale warto również wziąć ze sobą obiektyw zoom czyli wszystkie. Żart. Wszystko zależy od tego co chcecie dziś fotografować. Jeśli to będą budynki, obiektywy szerokie 24 mm i 35 mm (Canon) będą idealne do pokazania bryły i nieznacznego zniekształcenia. Jeśli planujemy stworzyć kadry streetowe warto przygotować sobie 80 mm i więcej, żeby nie obserwować a nie ingerować w sytuacji. O tym więcej mógłby Wam poopowiadać nasz fotograf Paweł, gdyż jest wielokrotnie nagrodzonym fotografem streetowym. Zresztą tak się poznaliśmy lata temu, kiedy w jednym tygodniu wygraliśmy pierwsze miejsca w tym samym konkursie streetowym. Obiektywy 50-200 mm sprawdzą się do portretów. 

Statyw

Jeśli planujesz robić zdjęcia przy słabym oświetleniu, zdjęcia nocne lub z długim czasem naświetlania warto wziąć ze sobą statyw, który pomoże Ci uniknąć drgań i zrobić ostre zdjęcia oraz osiągnąć fotograficzny cel. Fajnie spróbować w sierpniu, kiedy gwiazdy nocą na niebie malują niepowtarzalne obrazy.

Filtry

Warto również wziąć ze sobą filtry, które pomogą Ci kontrolować światło i uzyskać pożądany efekt. Na spacerze fotograficznym przydadzą się zwłaszcza filtry polaryzacyjne i neutralne. Filtr uratował mi kiedyś obiektyw, zaoszczędziłam ponad 7 tysięcy, bo użyłam filtru za 320zł. Obiektyw nie spadł a uderzenie w torbie sprawiło, że zbiła się szybka. 

Torba na sprzęt

Wybierz torbę na sprzęt, która pomieści Twój aparat, obiektywy i inne akcesoria, które zamierzasz ze sobą zabrać ale będzie bezpieczna dla sprzętu i dla Ciebie. Ważne są odpowiednio miękkie obicia. Ja zawsze wybieram plecaki z suwakiem od strony pleców, są niesamowicie drogie i ciężko je dostać ale szansa na odsunięcie plecaka w ciasnym i zaludnionym miejscu lub podczas podróży do wielkich miast za granicą, gdzie złodzieje tylko czekają na turystów bez dobrego języka i znajomości miasta. 

Karta pamięci

Zapasowa karta pamięci, na wypadek gdybyś potrzebował więcej miejsca na zdjęcia jest niezbędna. Pamiętaj, że karta na której fotografujesz może zepsuć się podczas pracy aparatu i zostaniesz z niczym, a raczej z poczucie porażki i bezsilności.

Mapa lub nawigacja

Jeśli planujesz zwiedzanie nowego miasta, warto wziąć ze sobą mapę lub nawigację, aby nie zgubić się i mieć pewność, że trafiłeś na interesujące Cię miejsca. A z doświadczenia dodam, że bez telefonu i dokładnego adresu zamieszkania też się nie ruszajcie w obcym mieście. Może to skończyć się kilku godzinnym poszukiwaniem kogoś, kto chciałby pomóc. Nie jest łatwo, kiedy czegoś potrzebujesz, a Polacy potrafią wyprzeć się swojego języka ;p

Wygodne buty

Nie zapomnij o wygodnych butach, które pozwolą Ci swobodnie poruszać się po mieście i przetrwać dłuższy spacer. Odpowiedni strój jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie. Dopasuj się do miejsca i sytuacji, w której się znajdujesz. 

Pora dnia

Wybierz porę dnia, która najlepiej odpowiada Twojemu stylowi fotografii i charakterowi miejsca. Zwróć uwagę kiedy mamy ostre światło i jakie możemy wtedy mieć efekty, kiedy miękkie, ale też ważne jest co może wydarzyć się rano, południe i wieczorem. 

Detale

Zwróć uwagę na detale, takie jak architektura, graffiti, tablice reklamowe, kolorowe drzwi. Otworzy Ci to całą gamę możliwości. 

Kolor

Zwróć uwagę na kolor, który Cię interesują i który chcesz uwypuklić. A może to właśnie kolory stworzą zdjęcie, nie fotografowany kształt.

Kontrast

Dynamika to jedna z najważniejszych cech fotografii, możesz ją osiągnąć poprzez znalezienie jasnych i ciemnych elementów. Dlatego też, moi wszyscy uczniowie oraz uczestnicy kursów i znajomi w potrzebie dostają temat „światłocień” jako pierwszy do pracy nad swoja pasją. 

Ciesz się swoim spacerem fotograficznym

Na koniec najważniejsze, ciesz się swoim spacerem i nie bądź zbyt skupiony na robieniu zdjęć. Czasami warto odłożyć aparat i po prostu podziwiać miejsce, w którym się znajdujesz. Fotografia to coś więcej, spróbuj to odnaleźć a z pewnością staniesz się szczęśliwszym człowiekiem.  

      

Jesteś ciekawy jakie trudności spotykają fotografa ślubnego? Wejdź w link i przeczytaj artkuł

 

 

 

Artykuł służy edukacji w każdym wieku i na każdym poziomie fotograficznym. 

Anna Jarecka              
Założycielka marki Pink umbrella              
Fotograf i filmowiec zamieszkująca Radom             
Specjalizacja: Fotografia i film ślubny, portret, reportaż, loty dronem             
Miłośniczka zachodów słońca i samorozwoju.