Wychodząc na przeciw Waszym pytaniom, postanowiłam, że postaram się skrupulatnie ale i w pigułce opisać na jaki ślub możecie się zdecydować i czym się charakteryzują. Opisuję też jeden z najpiękniejszych punktów reportażu, czyli życzenia dla państwa Młodych.
Ślub kościelny
Ślub odbywa się w parafii, z którą jesteście związani, jeśli jednak decydujecie się na ślub w innym miejscu musicie zwrócić się do proboszcza z prośbą o wydanie dokumentu, zaświadczającego o braku przeszkód w udzieleniu sakramentu obojga zakochanym. W dniu ślubu fotograf jest z wami, zaczyna się ceremonia zaślubin.
Państwo Młodzi wchodzą do kościoła, maszerują przed ołtarz. Coraz częściej to tatuś lub mama prowadzi Panią Młodą, podczas kiedy Młody czeka już pod ołtarzem. To również Wasza decyzja w jaki sposób wkroczycie przed ołtarz. Przysięga - podajecie sobie dłonie, kapłan przewiązuje je stułą, następuje moment złożenia przysięgi małżeńskiej. Ślubujecie sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. W momencie założenia obrączek stajecie się małżeństwem: mężem i żoną!
Ślub kościelny ma również moc prawną i to jest ostatni krok. Małżonkowie mają obowiązek podpisania aktu małżeństwa. W zależności od parafii podpisanie będzie miało miejsce na początku mszy świętej a w innej na końcu. Fotograf obserwuje, wyszukuje kadrów, tworzy historię. Nie ingeruje. W ważnych momentach pozwala pobyć Wam z Bogiem, nie narusza przestrzeni a kadry tworzy z odległości.
Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego
Ślub ten ma zdecydowanie inny przebieg. Jest stanowczo krótszy niż ślub kościelny oraz przysięga różni się od tej wypowiadanej w świątyni. I teraz moment kluczowy, o którym mało kto wie. Po wypowiedzeniu słów tradycyjnej przysięgi, możecie wypowiedzieć przygotowane przez siebie słowa.
Druga przysięga? Taka od serca i Wasza. Świetnie to wygląda na filmie. To niesamowita pamiątka, kiedy po 30 latach możecie odsłuchać, co młodzi i zakochani mieliście sobie do powiedzenia.
Ślub humanistyczny
Cieszy się coraz większym uznaniem, możecie go wziąć gdziekolwiek sobie zamarzycie. Słowa przysięgi, którą sami przygotowaliście wymawianie są nie przed księdzem, ani też nie przed urzędnikiem a drugim człowiekiem. Stąd ta nazwa, od słowa „human”- człowiek. Nie ma prawnej mocy, co znaczy, że oficjalnie nie jesteście małżeństwem. Należy wybrać się również do USC. Decyduje się na niego coraz więcej par. Ślub humanistyczny mogą wziąć osoby tej samej płci.
Ślub plenerowy
Tu pomysłom nie ma końca. Ślub w ogrodzie sali weselnej, na plaży, z widokiem na góry, w lesie, na polanie, na wzgórzu, na wsi i na dachu jednego z drapaczy chmur. Wszystko zależy od Waszej kreatywności. Mamy tu małą różnicę, mimo, że ślub urzędowy lub humanistyczny może odbyć się jakkolwiek sobie zamarzycie, ślub kościelny, na którego zgodę musi wydać biskup, zostaje udzielony pod przykryciem. Wbrew krążącym plotkom, organizacja ślubu plenerowego nie jest taka trudna. Są miejsca, które wspierają śluby kościelne plenerowe jak np. Pałac Mała Wieś
Życzenia dla Państwa Młodych
Moment kiedy każdy z zaproszonych gości może do Was podejść. I to jest kolejny moment, który uwielbiam. Ileż tu uśmiechów, uścisków, całusów i życzeń na nową drogę życia. Co słyszą młodzi? Życzenia dużo dzieci, milionów na koncie, cierpliwości, szczęścia. Są też inne, chwytające za serce. „Możecie na nas liczyć”, „Jesteśmy z Wami” Coraz częściej to jest też moment, kiedy możemy wręczyć prezent. Para Młoda przygotowuje pudło, skrzynkę do której możemy wrzucić przysłowiową kopertę.
Zostaw komentarz